„Zawsze jestem, co się tyczy uczuć moich, w synkopach z innymi.”

Posted on 01/05/2014

1


Chopin mówi poprzez Max/MSP

English: bit of hype: see Soundscapes from Poland. You gotta.

Wypada się więc pochwalić. Od kilku miesięcy pracuję z Instytutem Mickiewicza nad Soundscapes from Poland, które rozpoczną się w poniedziałek w Stambule. Poza rozmaitymi atrakcjami: muzyki tradycyjnej, współczesnej, sztuki dźwięku, szopenaliów oraz autorskim idiosynkratycznym programem, jaki przygotowaliśmy, przedstawiony tam będzie Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty, instalacja dźwiękowa „Turning Sounds” z 2010.
Instalacja wystawiona zostanie z napisami tureckimi – jej realizacja na nowo po turecku przekraczała możliwości, a może i granice sensu. Jest to zapewne jednak ewenement w tej dziedzinie, choć ma wiele precedensów w innych dziedzinach sztuki.
Wobec tego w tym tygodniu zajmuję się: opracowaniem napisów, zaprogramowaniem ich wyświetlania w algorytmie sterującym (Max/MSP), a ponadto napisami do wideowykładu Krzysztofa Szlifirskiego i Barbary Okoń-Makowskiej i montażem tegoż z dodatkowymi materiałami audiowizualnymi. Ot, trzeba sobie radzić.
I muszę powiedzieć – jeśli chodzi o Ciennik – że w takim nieoczywistym przekazywaniu treści instalacji obcojęzycznemu odbiorcy jest coś bardzo pociągającego. Jak i w obcowaniu ze wspaniałym słowem Fryderyka.
Zachęcam do spojrzenia do programu. A „Turning Sounds” najwyraźniej żyje.

Krzysztof Szlifirski, Barbara Okoń-Makowska, fot. Małgorzata Kaznowska

Posted in: Uncategorized