henri (versus fryderyk). ad libitum: 6

Posted on 09/10/2011

0


w okolicy przełomu lat 2008 i 2009 postulowałem, w rozmowach z rozmaitymi osobami ze środowiska muzycznego, żeby – w celu uniknięcia przesytu – przemycać twórczość henriego chopina w ramach obchodów roku szopenowskiego.

pod koniec ubiegłego roku, w numerze 11/2009 „odry”, o moim pomyśle pisała monika pasiecznik, przy okazji relacji z łódzkiej „barkaroli” georga nussbaumera (której byłem kuratorem). „słyszałam na przykład o pomyśle koncertów chopinowskich, ale poświęconych nie fryderykowi, lecz henriemu, twórcy muzyki i poezji konkretnej, sztuki eksperymentalnej.” (pełny tekst.)

no i proszę:

cykl zachęta do muzyki. od fryderyka do henri chopina (tylko tu znalazłem syntetyczny opis, s. 5) odbył się od marca do grudnia 2009.

niestety w roku chopinowskim nie udało mi się zrealizować projektu przygotowanego dla ad libitum, ale nadszedł na to czas w 2011. (za to udało się stworzyć inną pracę chopinowską alternatywną wobec sztampy.)

w ramach przedsięwzięcia wystawa, muzyka na taśmę, filmy henri chopina i jego koncerty, wykłady, wizyta realna johannesa bergmarka i wirtualna stena hansona oraz specjalnie przygotowany podczas warsztatów-laboratorium program denisa kolokola i piotra kurka. „ciało jest fabryką dźwięków”.

więcej wkrótce.

Posted in: Uncategorized